Червената книга на България за Животните

Червената книга на Република България е списък със застрашени, изчезващи и изчезнали биологични видове, живеещи на територията на България.

В България идеята за издаването на национална „Червена книга“ е на бележития зоолог и природозащитник Николай Боев,Първото ѝ издание излиза в 2 тома – през 1984 г. първи том, посветен на растенията, а през 1985 г., втори том, посветен на животните. Преди това в света вече са издадени няколко подобни книги. Вече има второ издание на Червената книга на застрашените растителни и животински видове в България (информация към 2012 г.) Описаните в нея биологични видове са приоритетни за опазване в задължителния за България европейски проект Натура 2000.

Застрашени видове в България

България е на едно от първите места в Европа по разнообразие на животински видове. Местообитанията и естествената среда, необходими за съществуването на много от тях, са разположени в границите на трите национални парка „Пирин“, „Рила“, „Централен Балкан“ и съществуващите в страната резервати.

Новото издание на Червена книга на България включва три тома: том първи – растения и гъби, том втори – животни (гръбначни и безгръбначни /за първи път/)и том трети – местообитания.

Птици

В България са установени 409 вида птици [5]. Под защита са 327 от тях, а 140 са включени в Червената книга. Такива са черният щъркелосоядътскалният орелливадният дърдавецгорският бекасгълъбът хралупарбелогърбият кълваччерният кълвачмалкият креслив орелсоколът оркоголемият ястребегипетски лешоядорел змиярловен соколбелошипа ветрушкачервен ангъч и други. Девет вида птици са престанали да гнездят и са вписани в Червената книга като изчезнали. Пет от тях – розов пеликанкарталсив жеравсредна бекасина и малка кукумявка вече не гнездят в страната. Други три вида – брадат лешоядмомин жерав и стрепет вече не гнездят в България, нито мигрират през нея.

Бозайници

В Червената книга на България са вписани 19 бозайника, като златкатапъстрият портюленът монахкафявата мечкавидратадивата котка, някои видове прилепи и други. По принцип, черноморският тюлен-монах се счита за изчезнал, макар че отделни екземпляри са били виждани за последен път през 1991 г. Изчезнала е и европейската норка.

През последните десетилетия са изчезнали и шест местни породи домашни животни – риломанастирска овцаместна клепоуха свиняместна правоуха свиняделиормански конкамчийски кон и рилски кон. Породите домашни животни и сортовете културни растения са продукт на изкуствения (а не на естествения) отбор и не са обект на опазване от Световния съвет за защита на природата.

Земноводни и влечуги

В Червената книга са описани 2 земноводни (алпийски тритон и сирийска чесновница) и 13 влечуги. Защитени са вдлъбнаточел смоксмок мишкарзмиегущерлеопардов смокшипоопашата костенуркашипобедрена костенурка и други.

Риби

В Червената книга са вписани 2 кръглоусти и 22 костни риби. Застрашени от изчезване са див шаранкавказко попчедеветиглена бодливкадунавска миногамихалцаволжка бяла рибакелерово попчешип и други.